مجله خبری عطر و ادکلن

عطر روغنی چیست؟

عطر روغنی چیست ؟

عطرهای روغنی عطرهایی هستند که به جای الکل و حلال در یک پایه روغنی مخلوط می‌شوند. این روغن‌ها طبیعی و مصنوعی هستند

مانند: جوجوبا، بادام شیرین، روغن نارگیل

در سال‌های گذشته عطر ادکلن‌های روغنی توانسته‌اند بخش عمده‌ای از دنیای عطر و ادکلن را تشکیل دهند.

ولی همچنان از لحاظ کیفیت و شفافیت رایحه نتوانسته‌اند جای عطر اصل را بگیرند و همه عطرهای روغنی کپی شده و مشابه بوی عطرهای معروفی هستند که برندهای مطرح سازنده عطر و ادکلن تولید می‌کنند.

استفاده از عطرهای روغنی در هزاران سال قبل در مصر و رم مورد توجه قرار گرفت. در زمان گذشته قبل از کشف الکل توسط دانشمند ایرانی زکریای رازی رایحه‌ها با پایه روغن استفاده می‌شدند. در آن زمان روغن‌های گیاهی و طبیعی استفاده می‌شدند ولی در دنیای امروزی روغن‌های شیمیایی و مصنوعی جایگزین این روغن‌های عطری شده‌اند.

طرفداران این نوع عطرها که بر پایه روغن هستند بسیار سرسخت سر تصمیم خود هستند که ماندگاری این عطرها بسیار زیادتر از عطر و ادکلن های  الکلی است.

عطرهای روغنی را به نام اسانس و یا عطر گرمی نیز می‌نامند.

برای درک بهتر از اینکه واقعاً عطر ادکلن‌های روغنی مفید هستند یا مضر باید در ابتدا به چند نکته توجه کنیم.

عطر روغنی

ظروف نگهداری عطرهای روغنی

اول اینکه از چه چیزی ساخته می‌شوند عطرهای روغنی غالباً از ترکیب عصاره‌های روغنی مانند روغن جوجوبا روغن بادام شیرین و روغن نارگیل به دست می‌آید.

این عصاره‌ها می‌توانند هم به صورت طبیعی و هم به صورت مصنوعی تهیه و تولید شوند. در ساخت و تولید این عطرهای روغنی هم از گیاهان و هم از حیوانات می‌توان استفاده کرد و یا به صورت کاملاً مصنوعی تهیه شوند که در آزمایشگاه‌ها تولید می‌شوند.

گیاهی بودن یک روغن همیشه بر این باور نیست که به سلامتی انسان تاثیر منفی نمی‌گذارند به عنوان مثال پیچک سمی طبیعی است اما به هیچ عنوان برای مالیدن به پوست توصیه نمی‌شود.

تفاوت عطر روغنی و ادکلن

عطرهای روغنی اکثراً به صورت مستقیم به روی پوست مالیده می‌شوند اما در ادکلن‌های الکلی تماس کمتری نسبت به عطرهای روغنی وجود دارند. برای بسیاری از افراد عطرهای روغنی عطرهای ملایم تری هستند. زیرا به نسبت رقیق‌تر شده‌اند و در ترکیب آنها از الکل استفاده نشده است تا از تحریک پوست شما جلوگیری کند.

در صورتی که اگر روغن مناسبی در ترکیب آنها استفاده نشود پوست شما عکس‌العمل شدیدی به آن نشان می‌دهد.

مضرات عطرهای روغنی به طور کلی به این بستگی دارد که پوست شما نسبت به عصاره‌های استفاده شده در آن عطر روغنی آلرژی دارد یا نه.

مواد مصنوعی موجود در عطرهای روغنی ممکن است نت‌هایی ایجاد کنند که برای شما خوشایند نباشند و از طرف دیگر ترکیب‌های مصنوعی استفاده شده در عطرهای روغنی می‌توانند رایحه هایی ایجاد کنند که به سختی بتوان در ترکیب‌های طبیعی قابل استخراج باشند.

عطرهای روغنی غالباً نسبت به عطرهای الکلی به مواد کمتری برای تولید نیاز دارند. در کارخانجات عطرسازی همواره تمرکز بر این است که با حداقل مواد عطرهایی با ماندگاری بالا تولید کنند.

ترکیب اسانس‌های معطر با پایه روغن معمولاً فرایند ساده‌تری نسبت به ادکلن‌های الکلی دارند.

ماندگاری عطرهای روغنی همواره بیشتر است به دلیل نبودن الکل در آنها و مدت طولانی‌تری روی پوست می‌مانند. ولی در عوض از پخش بو و نشر بوی کمتری برخوردارند.

عطرهای روغنی غلظت بالاتری از اسانس‌های معطر دارند که باعث می‌شود بویی قوی‌تر و طولانی‌تر ایجاد کنند.

روغن‌های گیاهی موجود در این عطرها می‌توانند خاصیت مرطوب کنندگی داشته باشد و برای پوست‌های خشک مفید باشند.

برای استفاده از عطرهای روغنی معمولاً چند قطره از عطر را بر روی نقاط نبض‌دار بدن آغشته می‌کنند.

عطرهای روغنی معمولاً به دلیل روغنی بودنشان بوی غنی‌تر و عمیق‌تر را دارند. عطرهای روغنی را هیچ وقت روی لباس هایتان استفاده نکنید چون لکه آنها از لباستان پاک نمی‌شود و فقط روی نقاط نبض‌دار بدن استفاده کنید.

پوست تمیز همواره میزبان بهتر و ماندگاری بیشتر برای رایحه‌های عطرهای روغنی می‌باشد. اگر پوست شما چرب ،عرق کرده و چسبناک باشد ترکیب عطر با بوی بدن شما رایحه ناخوشایندی را ایجاد خواهد کرد.

این نوع عطرها ماندگاری بیشتری دارند و امکان ترکیب چند رایحه را به شما می‌دهند. برای فهمیدن بوی عطرهای روغنی باید کمی صبر داشته باشیم زیرا برعکس ادکلن‌های الکلی بلافاصله بعد از پخش کردن آن روی پوست بویی به مشام نمی‌رسد.

ترکیب این عطرها بسیار ساده است و هر کسی می‌تواند عطر شخصی خودش را داشته باشد. البته باید توجه داشته باشید که ترکیب اسانس‌های مختلف با حلال‌های شیمیایی، بدون استاندارد عوارض شدید پوستی و تنفسی را به همراه خواهد داشت.

عطرهای روغنی مستقیماً روی پوست اعمال می‌شود و می‌توانید فقط از فاصله نزدیک از آن لذت ببرید پس اگر نخواهید رایحه شما بر همه افراد داخل آسانسور غلبه کند، عطرهای روغنی عالی هستند با اکثر اسانس‌ها به خوبی ترکیب می‌شوند.

برخی از اسانس‌ها رزین‌ها و صمغ ها یا عصاره‌های گیاهی در روغن حل نمی‌شوند ممکن است متوجه شوید که برخی از عطرهای روغنی ممکن است در ظرف‌های رولی کمی کدر به نظر برسند. این بدان معنا نیست که آنها بد شده‌اند فقط به دلیل این است که مواد محلول در روغن نیستند. برخی افراد احساس می‌کنند که عطرهای مبتنی بر روغن بیشتر روی پوست باقی می‌مانند، در حالی که عطرهای مخلوط در الکل نیز ماندگاری بالایی دارند.

خط بو یا پخش بو یا همان سیلاژ در عطرهای روغنی وجود ندارد، اما در عطرهای اسپری با پایه الکل پخش بو و خط بوی خوبی وجود دارد. به طور کل می‌توان عطرهای اسپری یا الکل‌دار را پاک‌تر و واقعی‌تر دانست.

تفاوت‌های ظریف از ترکیبات رایحه‌های مختلف موجود در عطر را روغن گم می‌کند. چنانچه به روغن‌ها حساس هستید و نمی‌خواهید آنها را مستقیماً روی پوست خود بمالید عطر اسپری بر پایه الکل برای شما پیشنهاد می‌شود. امیدوارم توانسته باشیم کمکی در انتخاب عطر به شما داشته باشیم. امروزه در کشور ما بسیار باب شده است که مردم از اسانس‌ها استفاده می‌کنند. در صورتی که این اسانس‌ها بدون هیچ دانشی تولید می‌شوند و با روغن‌های صنعتی ترکیب و به بازار عرضه می‌شود.

بهترین عطر روغنی مردانه

دو شرکت بسیار معروفی که به فروش اسانس خالص رایحه‌های معروف عطرهای به روز تولید می‌کنند شرکت‌های لوزی و ژیوودان است این شرکت‌ها که یکی از تامین کنندگان بزرگ عطرها و اسانس‌ها هستند در سطح اروپا نیز محصولات خود را به فروش می‌رسانند که بیشتر این اسانس‌ها در تولید خوشبو کننده‌های هوا اسانس مواد شوینده مانند شامپو و مایع دستشویی و اسانس رایحه‌هایی که در صنعت خوراکی به فروش می‌رسند .

اگر حتی برای یک بار هم این اسانس‌ها را روی پوستتان تجربه کرده باشید متوجه کمی سردرد و سنگینی اسانس‌ها خواهید شد. ترکیب شیمیایی که در این روغن‌های غیر استاندارد تولید می‌شود برای سلامت انسان مضر می‌باشد.

در حد توان و تا جایی که می‌شود نباید از این اسانس‌ها استفاده کرد چون برای سلامت انسان مضر می‌باشد. متاسفانه افراد سودجو برای فروش خود و سودشان قاطعانه می‌گویند که این اسانس‌ها طبیعی هستند.

و برخی اوقات مدعی می‌شوند که حتی این اسانس‌ها از کارخانه‌های معروف عطرسازی و برند هم قوی‌تر و بهتر هستند که این گونه ادعاها کاملاً رد می‌شود. این گونه ادعاها فقط برای سود و فروش خود می‌باشند و عقل سلیم می‌گوید که فریب این حرف‌ها را نباید خورد.
نمیتوان گفت که اسانس و روغن عطری خوب در کشور ما اصلا وجود ندارد اما درصد بالایی از این عطرهای روغنی از کشور چین و درجه دو و سه وارد کشور ما میشوند.

تا حد الامکان بهتر است از عطرهای روغنی بی کیفیت دوری نمود.چون فرآیند تولید عطرهای روغنی با کیفیت باید از مواد اولیه طبیعی تولید شوند و اگر کیفیت خوبی داشته باشند همانگونه قیمت بالاتری نسبت به اسانس های مصنوعی خواهند داشت .

قیمت عطر روغنی

قیمت عطر روغنی در مجموع از ادکلن‌ها گران‌تر است به دلیل آنکه بازار این محصول شفاف نیست و امکان دارد فروشنده عطری با کیفیت پایین را به مشتری بفروشد و اگر شما یک ادکلن ۱۰۰ میل اماراتی و یا عطر اصل خوب را می‌توانید با قیمت حدود یک میلیون تومان  و یا بیشتر بخرید در صورتی که اکثر عطرهای روغنی ۱۰۰ میل قیمتی بالاتر از یک میلیون تومان دارند.

مرکز خرید و فروش عطر روغنی

عمده فروشی عطرهای روغنی در خیابان ناصر خسرو یافت می‌شود. همواره عطرهای روغنی کپی برداری از برندهای معروف عطرسازی می‌باشند. به هیچ عنوان یک فروشنده عطر نمی‌تواند عطری را که نمی‌داند به چه میزان از چه رایحه هایی باید مخلوط کند که با پای روغن ترکیب شوند را تولید کند.

فروشگاه عطر الیسا به هیچ عنوان این عطرها را به شما پیشنهاد نمی‌کند.  امیدواریم در این مقاله توانسته باشیم به شما در انتخاب عطر کمک کرده باشیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *